Poliüretan sprey dış cephe uygulaması Poliüretan sprey dış cephe uygulaması

Poliüretan sprey dış cephe uygulaması
Poliüretan sprey dış cephe uygulaması

Poliüretan sprey dış cephe uygulaması

Sprey Poliüretan köpük, dış cephelerde tercih edilmesinin esas nedeni, zemin ile bağlantısının uygu lama anında sağlanmasıdır. Çift bileşenli poliüretan köpük uygulama sırasında 4 saniye gibi bir süre içerisinde reaksiyona girerek şişer bu nedenle briket, bims, duvargibi cephedeki yapı elemanlarıyla iyi bir birleşim sağlar. Duvarda tek bir yapı elemanı gibi kalıcılık sağlar. Duvara püskürtülen sprey poliüretan köpük, cephede ekyersiz bir uygulama ile ısı köprülerinin olmamasını sağlar. Köpük ile duvarda yapılan uygulama, tüm gözeneklere sıvı şekilde işler. Sprey püskürtülen poliüretan köpük anında genleşmesi sayesinde duvara yüzde yüz yapışır.
 
Cephede Nasıl Uygulanır?
Sprey poliüretan köpük, binaların cephelerinde geriden uygulama yapmak en doğru yöntemdir. Bu da, cephelerde iskele vb. yapı uygulamalarına yardımcı sistemlerin duvardan geride kurulması gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise, cepheden geride püskürtme yapılabilecek sistemin kurulması sepetli vinç yardımı ile yapılabilir. Bu sayede geriden püskürtülen sprey poliüretan köpük, cephede daha düzgün bir uygulama sağlayarak düzeltme işçiliğini azaltacaktır.
 
Sıva ve Boya Aşamaları
Sprey poliüretan köpük, uygulaması düzgün bir işçilik yapıldıktan sonra üzerinde düzeltme işçiliği gerekebilir. Poliüretan köpük cephede düzeltilme işleminden sonra, ramiz teli ile cephede file uygulaması yapılır. File üzerine hazır cephe sıvası yapılır. Son olarak düzgün bir sıva uygulamasından sonra, istenilen dekoratif boya uygulaması yapılır.
 
SPF Dış Cephe Yalıtımının Sağladığı Avantajlar
Sprey poliüretan köpük (SPF) su ite temas ettiğinde bozulma olmaz ve uygulandığı yerden sökülmez. Asitli ve tuzlu ortamlarda dayanıklılığını uzun yıllar korur. Sprey poliüretan köpük (SPF) içerisinde bakteri, haşare, böcek barındırmaz, koku yapmaz, çürümez, uzun ömürlü ve doğa dostudur.
 
Çok katlı binalarda poliüretan sprey ile ısı yalıtımı üç aşamada gerçekleştirilir. Ek yersiz, yekpare kaplama ile kaba sıva yapılmadan doğrudan duvar elemanları (gaz beton, tuğla, pres tuğla, bims vs.) üzerine uygulama yapılabilmektedir. Poliüretan sprey ile ısı yalıtımı yapmanın diğer alternatif mantolama sistemlerine göre avantajları vardır. Bunlar; doğrudan cephe malzemesi üzerine yüksek aderansla yapışması, ek yersiz olması ve ısı köprülerinin tamamını ortadan kaldırmasıdır. Binaya zarar vermeden uygulanan poliüretan sprey aynı zamanda binaya mukavemet getirir. İç ve dış yapı elemanlarında çatlak oluşmasına izin vermez. Deprem güvenliği sağlar, üzerine kaplandığı malzemenin parçalanmasına mani olur. Yıkılmaya karşı da ciddi bir mukavemet gösterir. Binaya ek yük bindirmez.
 
Blok kaplama şeklinde uygulanan poliüretan sprey, diğer izolasyon malzemelerinin uygulama hızına oranlanamayacak kadar pratiktir. 1000 m²/gün uygulama hızı ile bina sahibine maliyet yükü getirmeden maliyet/işçilik fiyatını düşürür. Hem üreticiye hem de çevreye dost bir izolasyondur. Poliüretan sprey üzerine, uygulama yapıldığı anda sıva filesi gerilerek ince sıva atılabilir. İnce sıvayı atmadan önce traş makinesi ile yüzeydeki homojen olmayan bölgeleri düzeltilmesi tavsiye edilir. Poliüretan sprey üzerine uygulanan ince sıvadan sonra binanın dış cephesi istenilen renge göre boyanarak, dış ceple ısı izolasyon uygulaması tamamlanmış olur. Poliüretan sprey izolasyonu’nun ömrü literatüre göre100 yıldır. Seçilen boya kalitesine (silikon/akrilik) bağlı olarak izolasyonun ömrünü daha fazla uzatmak mümkündür.